Aktualnie ratujemy
Choinka? Sztuczna czy prawdziwa?

 Współcześnie choinka jest bez wątpienia jednym z najbardziej charakterystycznych symboli Świąt Bożego Narodzenia. Ubierana zazwyczaj w wieczór wigilijny nadaje wyjątkową atmosferę tego czasu. Największą radość wykazują dzieci, u których każda ozdoba choinkowa, sypiący się brokat z puchatych łańcuchów, wywołuje szczery uśmiech. Pierwotnie na terenie Polski domownicy nie posiadali jednak typowego, zielonego drzewka.  Powszechne były natomiast tzw. podłaźniki – obręcze wykonane z gałązek iglastych, słomy oraz drucików. Ozdabiano je suszonymi owocami, laskami cynamonu, orzechami, szyszkami, wycinankami z papieru, świeczkami oraz wstążkami. Wierzono, że ich wygląd wróży, jaki będzie nadchodzący rok, dlatego też bacznie przyglądano się stanowi igieł, barwie, a nawet wydzielanemu przez nie zapachowi. Choinka jako świąteczne drzewko pojawiła się u Nas dopiero pod koniec XVIII wieku. Warto wspomnieć także, że wywodzi się ona z tradycji pogańskiej – kultu zielonego drzewka. Legend, próbujących wyjaśnić skąd choinka wzięła swój początek jest całe mnóstwo. Jaka jest prawda? Do tego raczej nikt nie dojdzie. Nie to jest jednak najistotniejsze. Ważne, że od początku była ona symbolem życia.
    Obecnie przy wyborze drzewka stykamy się ze spędzającym sen z powiek problemem: sztuczna czy prawdziwa? Jesteśmy bowiem coraz bardziej świadomi zagrożeń, jakie czyhają na środowisko naturalne, poświęcamy coraz więcej czasu na edukację ekologiczną, a co za tym idzie chcemy wprowadzać zdobyte informacje w życie.
    O ile na samym początku bytowania choinki w Naszych domach była ona z reguły „żywa”, tak z biegiem lat zaczęto poszukiwać nowych rozwiązań – tańszych, ekonomicznych i bardziej funkcjonalnych. I tak pojawił się pomysł produkowania sztucznych drzewek. Są one trwałe, nie gubią igieł, można je używać wielokrotnie – co roku, bez potrzeby kupowania nowej choinki ¬ oraz ograniczają coroczną wycinkę lasów. Ich podstawową wadą jest jednak brak tak lubianego przez wszystkich zapachu igieł, drewna, żywicy, a jej utylizacja obciąża środowisko naturalne. Bowiem plastik rozkłada się nie kilka dni, tygodni, miesięcy, ani nawet lat. Rozkłada się setkami lat! Ktoś pewnie powie: „Ale przecież sztuczna choinka zostaje ze mną nawet kilka zimowych sezonów...”. Tak. Ale prędzej czy później będzie trzeba ją wyrzucić. Poza tym już sama jej produkcja szkodzi środowisku naturalnemu. Wymaga czerpania z nieodnawialnych źródeł energii oraz powoduje zwiększenie emisji dwutlenku węgla.
    A co z prawdziwą choinką? Przecież wycinka lasów to jedna z największych ekologicznych zbrodni. Całkowita racja. Jednakże ponad 90% drzewek, które możemy nabyć, bierze się ze specjalnie prowadzonej w tym celu uprawy, bądź z rutynowych zabiegów „pielęgnacyjnych”, którym poddawane są lasy. Aby być pewnym, że zakupiona przez Nas choinka pochodzi z legalnego i bezpiecznego źródła, prośmy sprzedawcę o przedstawienie Nam świadectwa legalności, a dodatkowo certyfikatu FSC, zaświadczającego o prawidłowym użytkowaniu lasu. Bez wątpienia żywa choinka wprowadza niepowtarzalny, świąteczny nastrój. Uprzyjemnia czas swoim aromatem, pięknym wyglądem, wprowadzając szczególną atmosferę. Poza tym jest przyjazna środowisku. Po okresie świątecznym możemy wykorzystać ją jako materiał izolujący rośliny w Naszym ogrodzie. Jeżeli zakupiliśmy choinkę z korzeniami, a jeszcze lepiej w doniczce, idealnym rozwiązaniem będzie wkopanie jej z powrotem do ziemi na działce. Jeżeli nie mamy takiej możliwości możemy ją wyrzucić, jednak pamiętajmy – nie pozbywajmy się jej razem z innymi odpadami komunalnymi! Szukajmy specjalnych kontenerów na bioodpady lub w przypadku jeśli posiadamy kominek, użyjmy drzewka jako opału. Obecnie jednak coraz częściej zarówno w mniejszych, jak i większych miastach, organizowane są specjalne zbiórki starych choinek.
    Może i prawdziwa choinka nie jest idealna w swoich kształtach i możemy być pewni, że będzie gubiła swoje maleńkie, zielone igły, ale na pewno nie pożałujemy wyboru, jeśli pomyślimy, ile dobra uczyniliśmy dla samej Matki Natury. Poza tym drzewka iglaste mają wiele innych, cennych walorów – nie tylko estetycznych oraz zapachowych, ale także zdrowotnych! Tak, to prawda! Olejki eteryczne zawarte w igłach, korze, żywicy to znakomita aromaterapia dla Naszego ciała i umysłu. Zapach drzewka sosnowego ma właściwości pobudzające oraz wzmacniające. Poza tym z jego żywicy tworzy się tzw. terpentynę wspomagającą leczenie reumatyzmu oraz łagodzenie objawów przeziębienia, a pąki sosny stanowią jeden ze składników syropu piniowego – syropu przeciwkaszlowego. Olejki świerkowe pomagają natomiast wprowadzić Nas w stan odprężenia, relaksu, zmniejszają nerwowość, stres, wyciszają oraz zmniejszają napięcie mięśni. Trzecim popularnym drzewkiem w tym świątecznym czasie, jest jodła, której olejek posiada działanie odkażające. Wykorzystuje się go w maściach rozgrzewających. Oprócz tego łagodzi on infekcje dróg oddechowych oraz bóle głowy.
    Grudzień już nie długo i zapewne każdy z Nas zaczyna powoli zastanawiać nad zakupem świątecznego drzewka. Może tym razem dokładniej przemyślimy swoją decyzję nim sięgniemy po plastik. Najistotniejsze jest jednak, aby pamiętać, czego symbolem jest choinka oraz co tak naprawdę jest w tym świątecznym czasie najważniejsze.

Zdjęcia

Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Sklep charytatywny Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!