fbpx
Do adopcji realnejSamiecWszystkie

Bosman

1 czerwca 2020 14 lipca, 2020 No Comments
WSTECZ

Bosman gotowy do adopcji realnej!

Więcej

Przekaż darowiznę

wybierz kwotę

lub

Dokonaj darowizny z imieniem
BOSMAN
na PKO BP
15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska 6-8, 52-314 Wrocław

Możesz pomóc
wysyłając SMS o treści BOSMAN
pod numer 7412 (koszt 4,92 z VAT)
pod numer 7910 (koszt 11,07 z VAT)
pod numer 91950 (koszt 23,37 z VAT)
pod numer 92400 (koszt 29,52 z VAT)
i pobierając tapetę

Przekaż darowiznę

Pomóż pomagać – przekaż darowiznę PayPal

Moja historia

02.07.2020

Dziękujemy! Sprawiliście, że razem z Bosmanem odetchnęliśmy z ulgą. Nie była to łatwa przeprawa, bo handlarz nie dał nam zbyt wiele czasu. Ale udało się! Bosman bezpieczny w drodze do naszego rezerwatu! Tam będzie czekał na kowala, oględziny weterynarza i Waszą pomoc w jego dalszym utrzymaniu.

Trzymajcie kciuki za Bosmana, aby odnalazł się w największym stadzie ocalonych przed okrutną śmiercią koni, a kto wie? Może znajdzie dom adopcyjny?

Jeszcze raz dziękujemy za pomoc dla Bosmana, bo my jesteśmy jedynie narzędziem w Waszych rękach i jesteśmy dumni, że powierzacie nam opiekę nad tyloma uratowanymi końmi.

 

Aktualizacja

Bosman wyjada już trawę w najlepsze na naszych pastwiskach w Przemkowskim Parku Krajobrazowym

 

01.06.2020

Bosman to prawdziwy koń znad Bałtyku, taki prawie morski. Choć gabarytowo bardziej okręt przypomina. Potężny, wysoki, dostojny. Kiedy kopyta stawia Bosman, ziemia trzęsie się w posadach. Ale przy tym wszystkim Bosman to anioł. Anioł dla ludzi, dla innych koni. Bosman pewnie i muchy by nie skrzywdził. To taki koń, którego najchętniej byś wziął do plecaka jak pluszowego misia, i wyciągał wieczorami do przytulania.

Od kilku lat ten potężny koń wozi dzieci i dorosłych latem. Wraz ze stadem innych koni „trybików” pracuje na utrzymanie swoje i swego właściciela.

Bosman nie zarabia źle. Można by nawet rzec, że dostaje średnią krajową. Ma swoje małe M1, ma 2 posiłki dziennie i to kuchnia w pełni roślinna. Pedicure, manicure, a nawet fryzjer raz na jakiś czas, bo grzywa do oczu wpada. Społecznie też nie narzeka, kolegów i koleżanki o podobnym statusie materialnym na podwórzu ma. Więc kłótni o żłób brak.

Dzieci go głaszczą. Karmią marchewkami. Bosman jest zawsze Królem lata. Pierwsze pytanie, kiedy małe nóżki przekraczają próg stajni brzmi „gdzie mój Bosman?”. A czasem „Bośman”..

Tylko widzicie, źle to piszę. Bo to wszystko czas przeszły. Bo takie „luksusy” należą się tylko koniom do pewnego wieku, który Bosman  niechcący przekroczył. Może jakby był człowiekiem, to by próbował przekręcić licznik w dokumentach. Ale jest tylko koniem.

A w tym biznesie, jak nam właściciel wyjaśnił, nie ma sentymentów. Tu trzeba zarabiać. Nikt darmozjadów nie trzyma. On też nie będzie. Potem miałam wykład o tym, że pewnie jestem z miasta to mogę nie wiedzieć, że owies kosztuje, a siano nie spada z nieba, zaś kowal już w ogóle fortunę kasuje. Bo 60 zł za wizytę. Pytanie, czy przez 7 lat życia Bosman jednak nie zarobił na to, aby chociaż potrzymać go, aż znajdzie się prywatny klient okazało się nietaktem. Właściciel stajni skwitował jedynie, że 8 godzin dziennie, codziennie od wiosny do jesieni, to żadna łaska ze strony konia. No i oczywiście dodał, że już od wielu lat karmi w zamian Bosmana więc są kwita.

No i Bosman wyjechał. Ale los chciał, że pewna rodzina z dziećmi przyjechała na weekend nad morze i na pierwszym miejscu były odwiedziny u „Bośmana”. Kiedy właściciel zaczął plątać się w zeznaniach, tym ludziom zapaliła się czerwona lampka. Raz padło stwierdzenie, że Bosman pojechał na emeryturę gdzieś, ale kiedy dopytywali o odwiedziny, to okazało się, że w sumie to jest w hipoterapii w Niemczech. Kiedy drążyli temat, Bosman nagle trafił do prywatnej osoby do Czech, obowiązuje zaś RODO, więc danych nie można podać. Gdy jednak uparci pytali dalej o wszelkie okoliczności, skończyło się na wersji, że Bosman padł i został zakopany symboliczne pod stajnią, stąd brak kwitu z utylizacji. Gdy zniecierpliwieni ludzi zagrozili wezwaniem telewizji, właściciel stajni wreszcie przyznał, że konia zwyczajnie sprzedał na rzeź, bo 10 letni spracowany koń nie nadaje się na sezon. A sezon letni tuż, tuż. I kupił już nowego konia za pieniądze z Bosmana.

No i tak do tej historii dołączył Centaurus. Pani Marta zadzwoniła, wraz z mężem przeznaczyli 500 zł na wykup Bosmana, dali nam namiary na stajnię, a właściciel stajni dał kontakt do handlarza, u którego – na szczęście – Bosman jeszcze czekał na zebranie pełnej stawki skazańców. Bo jak wyjeżdża to cały tir. Inaczej się nie opłaca.

Już nie chciałam słuchać o kolejnym biznesie, co się opłaca a co nie i kto na czym zarabia. Oczywiście, pieniądze są ważne, ale sprzedawanie na rzeź konia, który całe swoje życie ciężko na nas pracował to Himalaje zobojętnienia. Strach trochę żyć wśród takich ludzi..

Bosman czekał na nas. Stał, dostojny, potężny i jakby przekonany, że jaki los go nie spotka, jest to właściwe. Bo konie „nie liczą godzin i lat”. Żyją, jak inne zwierzęta, chwilą obecną. Do nikogo żalu nie mają, biorą co życie niesie, bez szukania winnych. Nawet kiedy życie niesie śmierć.

Bosman kosztuje 11 000 zł. Te 500 zł mamy już na koncie, wiec brakuje 10 500 i 1800 zł na transport.

Mamy czas do 30 czerwca.

Bosman dziękuje za każdy grosik.

 

29.06.2020

Ze względu na to, że brakuje bardzo dużo by wykupić Bosmana, staraliśmy się wynegocjować dłuższy termin. Niestety handlarz zgodził się tylko na przedłużenie spłaty o 1 DZIEŃ! Albo 1 lipca stawimy się z pieniędzmi albo Bosman pojedzie na ubój.

 

Numery naszych kont bankowych

Fundacja Centaurus
ul. Wałrzyska 6-8
52-314Wrocław

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350
Dla wpłat zza granicy
Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Adres banku:
PKO BP Odział I we Wrocławiu
ul. Wita Stwosza 33/35
50-901 Wrocław

Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)

Konto Eko Klubu Fundacji Centaurus
13 1020 5226 0000 6302 0398 3293

Przekaż Darowiznę

Wpisz dowolną kwotę darowizny na rzecz Fundacji Centaurus.

10 zł

Pomoże pokryć jeden posiłek dziennie dla konia pod naszą opieką.

50 zł

Pomoże pokryć koszty utrzymania i wyżywienia naszych podopiecznych
w folwarku.

100 zł

Pomoże zapłacić za awaryjną opiekę weterynaryjną dla chorego lub zranionego zwierzęcia domowego.

W razie pytań skontaktuj się z nami pod numerem +48 518 569 487

Czekają na Twój gest!

ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
6 lipca 2020

Oluś

Cyrk pojawia się znikąd. Czasem poprzedzają go zapowiedzi na słupach i tablicach w mieście. Trąbią o nim gazety. Kolorowe plakaty reklamujące kolejne spektakle, zaproszenia, bilety zachęcające do wzięcia w nich…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
1 lipca 2020

Guliwer

Guliwer. Tak moglibyśmy go nazwać. Gdyby był nasz. A nie jest. Z całego szeregu koni - widać było zawsze jego, bo był największy. Koni tu było chwilę temu kilka. Gospodarstwo…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
1 lipca 2020

Kajtek

Wiecie dokąd odchodzą małe kucyki, takie małe i dzielne jak Kajtek? Tu, na wschodzie Polski, gdzie lato w pełni i kwitną zdziczałe łąki, a drewniane, kolorowe chaty stoją pod wierzbami…
CZYTAJ DALEJ
ApeleObecnie ratowaneSamiecWszystkie
1 lipca 2020

Lusia

Pan Krystian, na którego skroniach przeplata się siwy włos, zadzwonił do nas sam. Nie dla siebie. Zadzwonił dla Lusi. Bo przyjaciół nie zostawia się w niedoli. Staruszek ma prawie 90…
CZYTAJ DALEJ

Dziękują za Twoją pomoc

Do adopcji realnejDo adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
6 lipca 2020

Ostatnia

Ostatnia, mama Stefana z anielską cierpliwością uczy go końskiego savoir-vivre i macierzyństwo pochłonęło ją całkowicie. Poszukujemy dla Ostatniej stałych sponsorów, którzy wsparliby jej utrzymanie. Podstawowy kosz utrzymania Ostatniej sięga 700…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamiecWszystkie
24 czerwca 2020

Kłapouchy

Synek Kromki otrzymał imię Kłapouchy. Kłapouchy czuje się dobrze, mamine mleczko mu bardzo smakuje i rośnie na nim jak na drożdżach. Serdecznie Wam dziękujemy za wybór imienia dla maluszka. Kłapouchy…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejSamicaWszystkie
23 czerwca 2020

Mini

Cześć! Mam na imię Mini i od niedawna mieszkam w ośrodku Fundacji Centaurus. Nie spełniłam wygórowanych oczekiwań moich poprzednich właścicieli i trafiłam z mojego domu do ciemnej obory u handlarza.…
CZYTAJ DALEJ
Do adopcji wirtualnejObecnie ratowaneSamiecWszystkie
1 czerwca 2020

Jaśko

Jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk przyrody są powietrzne wędrówki ptaków. Ich jesienny odlot to koniec zimy. Wiosną niosą wiadomość, że za chwilę świat obudzi się do życia. Wiecie, że nie…
CZYTAJ DALEJ