EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 zł7 lipca - Dzień Wypadów do Parku

 

Czy słyszałeś kiedykolwiek o święcie wypadów do parku? Nie? Nic dziwnego. Jest to właściwie całkiem młode i mało znane święto. W pierwszej chwili można nawet uśmiechnąć się z politowaniem, myśląc o tym, jak wiele absurdalnych świąt powstaje ostatnimi czasy. Ale czy to na pewno takie absurdalne? Może ma więcej sensu, niż może nam się na pierwszy rzut oka wydawać?

 

Choćbyśmy się uważali za zdobywców miejskiej dżungli, gdzie betonowy świat jest wręcz naszym żywiołem, to jednak nie można zaprzeczyć, że od czasu do czasu ciągnie nas w zieleń. Każdy potrzebuje odpoczynku, kontaktu z naturą, choćby miałoby to być zwykłe przejście się parkowymi alejkami. W codziennym biegu i gonieniu za ważnymi dla nas celami często zapominamy o tym, jak ważny jest kontakt z naturą. Dzień Wypadów do Parku ma nam po prostu o tym przypominać.

 

Pierwsze parki miejskie zaczęły pojawiać się już w XVII wieku. Miast było coraz więcej, wypierając sukcesywnie tereny zielone. Z czasem pojawiła się potrzeba zacisznych miejsc pełnych drzew, krzewów i kwiatów. W Polsce już w 1729 udostępniono gościom Ogród Saski w Warszawie, a w 1768 podobnie stało się z Ogrodem Krasińskich. Najstarszym parkiem utworzonym z zamysłem udostępnienia go wszystkim mieszkańcom jest Park Miejski w Kaliszu, który powstał w 1798 roku.

 

Koncepcje współczesnych parków miejskich narodziły się w Wielkiej Brytanii, a odpowiedzialny za nie był John Claudius Loudon. Główną przyczyną pojawiania się parków był właśnie rozwój urbanistyczny i związany z tym ograniczony dostęp do świeżego powietrza i trudnościami z utrzymaniem odpowiedniego poziomu higieny – parki miały być ostoją pozbawioną wszelkich zanieczyszczeń.

 

Największym polskim parkiem miejskim jest Park Śląski w Chorzowie. Zajmuje on 600 ha. Nazywany jest również Zielonymi Płucami Górnego Śląska. W parku tym znajdują się rzadkie gatunki roślin, takie jak metasekwoja chińska czy magnolia parasolowata. Ogromną atrakcją jest także największe w Polsce rosarium.

 

Jednym z najciekawszych jest także Park Szczytnicki we Wrocławiu. Jest on jednym z najstarszych i największych parków w tym mieście. Jego początki sięgają 1783 roku, gdy książę Ludwig von Hohenlohe w pobliżu swojej rezydencji założył ogród romantyczny. Ten został zniszczony później przez żołnierzy napoleońskich. Później w tym miejscu powstał park, który możemy oglądać do dzisiaj. W 1913 roku został przyłączony do niego ogród japoński, a jedną z największych atrakcji jest pergola z niezwykłą kolekcją pnączy, jednak najbardziej zachwyca zachowana dzikość, która stoi w sprzeczności z umiejscowieniem w środku tak rozwiniętego miasta.

 

Chyba nie ma takiej osoby, która nie słyszałaby o Plantach Krakowskich – największym krakowskim parku. Został on wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO. Podzielony na osiem ogrodów park nawiązuje do uporządkowanego stylu angielskiego z elementami klasycznego, który odzwierciedla sie w nieregularnym układzie ścieżek komuniakcyjnych.

 

Niezwykle ciekawy jest także zabytkowy Park Pałacowy w Białowieży, stanowiący wydzieloną enklawę Białowieskiego Parku Narodowego. W tym utrzymanym w stylu angielskim parku znajdował się pałac, w którym rezydowali carowie chętnie przybywający w te rejony na polowania. Pałac, niestety, nie dotrwał do czasów współczesnych i pozostała po nim jedynie brama, jednak w okolicy jest jeszcze wiele innych budynków z tamtego okresu. Jedną z największych atrakcji jest Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego, gdzie można wdrapać się na wieżę widokową.

 

Parki te to zaledwie mała próbka przepięknych parków miejskich, które przecież zazwyczaj są na wyciągnięcie ręki. Dzień Wypadów do Parku ma nam po prostu przypominać o tym, że czasem warto zwolnić i wybrać się choćby na krótki spacer w przepiękne, zielone rejony naszych miast. Jest to idealny wybór dla zabieganych – można zrobić krótki, godzinny lub dwugodzinny spacer (choć trzeba uważać – można wsiąknąć na cały dzień!) i nie trzeba do tego wcale dalekich podróży. Parki miejskie oferują wiele atrakcji. Ostatnio coraz bardziej popularne są siłownie plenerowe, znajdziemy tam też place zabaw dla dzieci. Jest to idealne miejsce do różnych zabaw – od berka po chowanego. Dla mniej aktywnych – zwykły spacer, podczas którego można naprawdę wiele zobaczyć (mnie udało się ostatnio wypatrzeć przepiękną, cytrynowo-czarną wilgę!), czy też usłyszeć – czy wiesz jak pięknie śpiewają kosy?

 

Myślę, że świętowanie Dnia Wypadu do Parków jest jedną z najlepszych rzeczy, które można tego dnia zrobić. Odkryj niezwykłości, które masz tak naprawdę w zasięgu ręki!

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Walentyna
Walentyna
Walentyna - o co chodziło z tajemniczą karą klaczą i dlaczego zbiera teraz 13 800 (...)
więcej
WESPRZYJ
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew Wstępy 2019
Skaryszew. Niewielkie miasteczko w województwie mazowieckim. Miejsce, gdzie odbywa (...)
więcej
WESPRZYJ
Klusek
Klusek
O Klusku, który uciekł z ciężarówki… Nazywam się Klusek. Tak mnie nazwano (...)
więcej
WESPRZYJ
Rosa
Rosa
Kochani, o tym, że kwoty za leczenie zwierząt często idą w tysiące złotych, (...)
więcej
WESPRZYJ
Wiesio
Wiesio
15.02.2019 I oto Wiesiu przybyłeś do nowego domu. Tu będziesz bezpieczny, (...)
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy (...)
więcej
WESPRZYJ
WSZYSTKIE APELE

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie