EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 zł30. czerwca Dzień Motyla Kapustnika

Tak! To stworzenie także obchodzi swoje święto! Dzień Motyla Kapustnika. „Pasożyt”, „szkodnik”, „intruz” – tymi określeniami rzucasz, kiedy widzisz, że liście niedawno posadzonej młodej główki kapusty są pełne dziur. Na ich powierzchni przyklejone jak rzep do psiego ogona, żerują niewielkie gąsienice. To zapewne bielinek kapustnik, postrzegany jako jeden z najgroźniejszych szkodników, będący częstym gościem w Twoim ogrodzie.

Dzisiaj, z okazji Dnia Motyla Kapustnika, warto zastanowić się dlaczego jego populacja maleje. Niestety często winni jesteśmy my sami. Masowe zwalczanie poprzez stosowanie chemicznych substancji doprowadziło do tego, że liczebność bielinka drastycznie spadła.

Co wiesz na temat tego pospolitego owada? Czy jest jakiś sposób, aby uchronić jednocześnie jego życie oraz życie Twoich roślin? Zapraszamy do lektury.

Miejsce występowania

Motyl Kapustnik pojawia się najczęściej w ogrodach, sadach, lasach i przy górskich dolinach, czyli wszędzie tam, gdzie ma dostęp do świeżego pokarmu. Gąsienice żerują przede wszystkim na roślinach z rodzaju krzyżowych, tj. kapusta, gorczyca polna, rzodkiew oraz nasturcja. Zamieszkuje praktycznie całą Europę, Afrykę oraz Północną Azję.

Z poczwarki w pięknego motyla…

Samica bielinka kapustnika składa do 300 jaj o żółtopomarańczowej barwie – w ciągu roku pojawiają się 2, 3 pokolenia owada. Przyklejenie ich od spodu liści jest kamuflażem, chroniącym je przed ewentualną napaścią ze strony drapieżnika. Warto wiedzieć jednak, że osobniki z pierwszego pokolenia pojawiają się głównie na chwastach i roślinach dzikorosnących, a dopiero te z drugiego pokolenia składają jaja na roślinach uprawnych. Trzecie pokolenie występuje niezmiernie rzadko – głównie jesienią. Po około 4-10 dniach z jaj wylęgają się gąsienice. Ich rozwój trwa do 4 tygodni, po czym opuszczają roślinę, która była ich żywicielką oraz poszukują innej kryjówki. Poczwarka bielinka ma żółtozielony kolor.

Smukła, kolorowa gąsienica posiada małe, krótkie włoski oraz niebieskozielone lub czarne plamki. Ich grzbiet pokrywa żółta pręga. Ta niezbyt urodziwa istota przeobraża się jednak w pięknego motyla.

Jak rozpoznasz bielinka kapustnika? Białe skrzydła – u samców z ciemnymi plamami, u samic z drobnymi, czarnymi kropkami na ich skraju. Rozpiętość skrzydeł sięga od 49 do 63 mm. Tylne skrzydła przybierają często zielonkawo-żółte odcienie.

Tryb życia

To motyl aktywny za dnia. Największą aktywność notuje się w okresie jego migracji na południe Europy, która następuje co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, kiedy to dochodzi do dużego wzrostu liczebności owadów. Potrafią one wówczas przeżyć nawet trudne alpejskie warunki.

Czy w moim ogrodzie żeruje Motyl Kapustnik?

Żerowanie bielinka rozpoznasz po wygryzionej blaszce liściowej. Ulubionymi przysmakami motyla są: kapusta głowiasta, kapusta pekińska, kalafior, jarmuż, brokuł, kalarepa, rzepak, gorczyca oraz nasturcja. Jeżeli zauważysz ślady jego obecności, nie stosuj drastycznych, chemicznych środków. O wiele lepiej sprawdzi się wyciąg z rumianku, ziemniaków, wrotyczu, krwawnika, a nawet pomidora! Dobrym pomysłem jest również zasadzenie szałwii, za którą motyl ten nie przepada. Najlepiej jednak nie dopuścić do pojawienia się bielinka. Częste odchwaszczanie opóźni rozwój pierwszego pokolenia. Tylko systematyczna obserwacja pozwoli na wczesne wykrycie gąsienic, ich szybkie usunięcie, a co za tym idzie, ochroni Twoje rośliny, jednocześnie nie powodując zagrożenia dla samego owada.


Czy bielinek kapustnik jest pod ochroną?

Nie. To gatunek pospolity, niewymagający ochrony. Tak naprawdę największym wrogiem gąsienic jest baryłkarz bieliniak – pasożyt, który żyje wewnątrz nich, wytwarzając niebezpieczne substancje, powodujące śmierć gąsienic. Mimo wszystko powinniśmy mieć na uwadze, że tak jak każde zwierzę, tak i bielinek jest nieodłącznym elementem natury.

Czy wiesz, że…?

* hiszpański bielinek kapustnik przesypia w stadium poczwarki okres, w którym grożą mu groźne pasożyty, dzięki czemu chroni swoją populację
* poczwarka bielinka zimuje
* bielinek czerpie z powierzchni roślin substancje trujące, dzięki którym stają się niesmaczne dla ptactwa

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Gwiazda
Gwiazda
Ostatni Mikołaj dla Gwiazdy - niech będzie wyjątkowy… Jedziemy szutrową dróżką, wkoło rozlewa się zieleń i zapach sosen, robi się
więcej
WESPRZYJ
Siwula
Siwula
Stare, greckie przysłowie mówi, że kochające serce zawsze jest młode. Miłość jest tym, co czyni nas młodymi i chroni. Spoglądamy w oczy siw
więcej
WESPRZYJ
Maja
Maja
Z obskurnej obory wydobywa się żałosne rżenie. Niesie się po długo po podwórku. Kraty ciasno oplecione kurzem i pajęczynami. Resztki stęch
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy powiedziano już na jej temat, ile dzieł o poświęceniu i oddaniu
więcej
WESPRZYJ
Sabinka
Sabinka
Mała Sabinka stoi uwiązana do ściany w handlarskiej oborze. Pozawijane kopytka, udręka w oczach i wielki lęk przed ludzką ręką. Ukradkiem sp
więcej
WESPRZYJ
Tamka
Tamka
Jedni dorastają powoli, innym los nie daje tyle czasu i ich nie oszczędza. Tamka miała wówczas niecałe 4 lata. To dla wielu koni jeszcze czas z
więcej
WESPRZYJ

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie