EKO KLUB
PayPal Wybierz kwotę darowizny:
20 zł
50 zł
100 zł29 odebranych zwierząt - interwencja

29 zwierząt odebranych. 14 koni, 3 krowy, 11 kóz i jeden pies. Stado zaniedbanych, brudnych, niedożywionych zwierząt, to wynik interwencji. Interwencji przeprowadzonej w ośrodku organizacji, której statutowym celem jest ochrona i ratowanie zwierząt. Organizacji prężnie działającej w mediach, prowadzącej liczne zbiórki w serwisach społecznościowych. Organizacji działającej od wielu lat. Znanej.

Nie będziemy prowadzić ustaleń, co było przyczyną takiego stanu rzeczy, tym zajmuje się prokuratura z policją. Oni również zajęli się utylizacją zwłok wcześniej padłych zwierząt zastanych na miejscu.

 

Priorytetem jest pomoc dla tych, które przeżyły.

W dniu wczorajszym zostały zabezpieczone konie oraz tymczasowo przewiezione do gospodarstwa znajdującego się w gminie obok, w którym stały już zabezpieczone kilka dni wcześniej przez prokuraturę 3 krowy i 11 kóz. Na dzień dzisiejszy i jutro zaplanowane są transporty koni do domów, gdzie będą dochodziły do siebie. Pozostaną tam do czasu zapadnięcia prawomocnego wyroku sądu. Zwierzęta zostaną rozwiezione do podmiotów, których statutowym celem jest ratowanie zwierząt.  

Część koni Fundacja Centaurus przyjęła pod swoją opiekę. Te najstarsze, najbardziej chore. Te najsłabsze. 

 

Większość koni jest w złej lub bardzo złej kondycji żywieniowej. Wedle 10 stopniowej skali BCF 80% stada została przez 3 lekarzy powiatowych oceniona na 2 i 3 punkty. Część ma zmiany skórne wymagające diagnostyki i leczenia. Wszoły, otarcia, rany. Wszystkie wymagają pilnie odwiedzin kowala. Część koni ma ochwat z rotacją kości kopytowej, uszkodzenia mechaniczne stawów, grzybicę. Przeważająca część stada to końscy emeryci, wymagający szczególnej troski. Wiele z nich ma więcej niż 20 lat.

Kozy, dwie leżące. Pozostałe w średniej kondycji. Krowy również zabiedzone, z ranami.

Na miejscu nie było paszy treściwej. Siano w ilości 1/4 balotu i 24 małych kostek leżało obok obiektu, w miejscu niedostępnym dla zwierząt. W pustostanie, w którym przetrzymywano zwierzęta, brakowało ściółki, za to było pełno szkieł, drutów, niebezpiecznych przedmiotów. Niezabezpieczone przewody elektryczne, wiszące wzdłuż ścian. Woda w ilości niewystarczającej, aby zaspokoić pragnienie wszystkich zwierząt. Brak ogrodzonego, bezpiecznego wybiegu dla koni.

W drugim obiekcie, który zajmowała fundacja, znaleziono 4 padłe konie oraz padłą kozę. Zwierzęta pozostające w tym obiekcie stały również bez paszy, stałego dostępu do wody, ściółki, w towarzystwie swoich padłych, rozkładających się już towarzyszy niedoli.

 

W związku z zaistniałą sytuacją zwracamy się z ogromną prośbą o niezbędną dla tych zwierząt pomoc. Sam koszt przetransportowania ich to kwota około 20 tysięcy złotych. Konieczne jest również wykonanie obdukcji lekarsko-weterynaryjnej i przygotowanie dokumentacji procesowej dla każdego ze zwierząt. Szacowane koszty obdukcji to kwota 600-700 zł dla jednego. Do tego dochodzi to, co najważniejsze – pilne wdrożenie diagnostyki i leczenia oraz obsługa kowalska. Co oczywiste, niezbędne jest również najwyższej jakości żywienie dla odebranych zwierząt. Ze względu na ich głodową kondycję, pasza musi być podawana z wielką ostrożnością.

Kochani, wiemy, że te zwierzęta już raz ocaliliście. Już raz im pomogliście. Życie niestety nie zawsze pisze szczęśliwe scenariusze i jesteśmy zmuszeni błagać Was  kolejny raz o pomoc dla tych zwierząt. Stawka jest duża, a co za tym idzie, koszty rozwiezienia oraz utrzymania i leczenia również będą ogromne.

Fundacja Centaurus objęła patronatem finansowym całą akcję i zobowiązała się przeprowadzić zbiórkę, a następnie rozdzielić zebrane fundusze wedle potrzeb zwierząt.

Wszystkie środki zebrane na tej zbiórce, zostaną przeznaczone na pomoc dla tych zwierząt. W pierwszej kolejności zostaną pokryte koszty transportu. Jeśli zebrana kwota pozwoli – kolejno będą opłacani lekarze weterynarii, a także obdukcje no i oczywiście pasze. Te pierwsze, najpilniejsze koszty będą pokryte z kwoty, którą zechcecie podarować. Dalsze koszty utrzymania zwierząt podmioty docelowo przejmą już na siebie. Potrzebne są pilnie środki na transport, niezbędne badania, pilne leczenie, zakup odpowiedniej karmy oraz przygotowanie dokumentacji procesowej celem ukarania sprawcy zaistniałej sytuacji.

Prosimy o wsparcie. Bez Was nie damy rady im pomóc bo stawka zwierząt jest bardzo duża.

Jest nam ogromnie przykro, że doszło do takiej sytuacji. Wystarczyło przecież poprosić o pomoc, a nikt z nas nie byłby obojętny, bo mimo często różnych zdań, a bywa, że i waśni, przyświeca nam wspólny cel – dobro zwierząt.

Link do zbiórki: https://pomagam.pl/zinterwencji

 

Informacja uzupełniająca: Na ten moment prokuratura nie wydała zgody na podanie nazwy organizacji. Gdy tylko taka zgoda będzie - informacja zostanie opublikowana.

Zdjęcia

ZAMÓW
NASZ NEWSLETTER

Bądź na bieżąco z tym, co się dzieje w świecie zwierząt, przyrody i ekologii. Zapisz się do naszego newslettera!

WYSZUKIWARKA

Czekają na Twój gest!
Gwiazda
Gwiazda
Ostatni Mikołaj dla Gwiazdy - niech będzie wyjątkowy… Jedziemy szutrową dróżką, wkoło rozlewa się zieleń i zapach sosen, robi się
więcej
WESPRZYJ
Siwula
Siwula
Stare, greckie przysłowie mówi, że kochające serce zawsze jest młode. Miłość jest tym, co czyni nas młodymi i chroni. Spoglądamy w oczy siw
więcej
WESPRZYJ
Maja
Maja
Z obskurnej obory wydobywa się żałosne rżenie. Niesie się po długo po podwórku. Kraty ciasno oplecione kurzem i pajęczynami. Resztki stęch
więcej
WESPRZYJ
Hazard
Hazard
 "Przyjaźń" - jak to pięknie brzmi! Ileż światłych rzeczy powiedziano już na jej temat, ile dzieł o poświęceniu i oddaniu
więcej
WESPRZYJ
Sabinka
Sabinka
Mała Sabinka stoi uwiązana do ściany w handlarskiej oborze. Pozawijane kopytka, udręka w oczach i wielki lęk przed ludzką ręką. Ukradkiem sp
więcej
WESPRZYJ
Tamka
Tamka
Jedni dorastają powoli, innym los nie daje tyle czasu i ich nie oszczędza. Tamka miała wówczas niecałe 4 lata. To dla wielu koni jeszcze czas z
więcej
WESPRZYJ

Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wrocław

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488
PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!
Dołącz do nas!

Tylko 1zł dziennie
Wspieram!


Zobacz zasady ochrony danych osobowych Zamknij powiadomienie