Aktualnie ratujemy
15 maja - Dzień Polskiej Niezapominajki

 

Niezapominajki
to są kwiatki z bajki!
Rosną nad potoczkiem,
patrzą rybim oczkiem.

Gdy się płynie łódką,
Śmieją się cichutko
I szepcą mi skromnie:
Nie zapomnij o mnie”.

Maria Konopnicka Niezapominajki

 

Pospolita roślina, czasem wręcz nazywana chwastem. Niebieskie, drobne kwiatki na wysokiej, włochatej łodyżce spotkać można w naprawdę wielu miejscach – na łąkach, przy polnych drogach od kwietnia aż do sierpnia. Na pierwszy rzut oka trudno domyślić się, że z kwiatem tym wiążą się przepiękne legendy i opowieści, a nawet, że ma swoje własne święto.

Właśnie 15 maja obchodzimy dzień niezapominajki, nazywanej także mysimi uszkami lub niezabudką. W ludowych wierzeniach kwiatek ten pod poduszką panny miał zapewnić jej szybkie zamążpójście. Wedle niemieckiej legendy, chłopiec, który miał wyruszyć w świat, otrzymał niezapominajkę od dziewczyny, by pamiętał o ich miłości. Przypiął kwiat do kapelusza. Gdy wędrował przez las, kwiat drgnął, a przed chłopcem otworzyła się grota wypełniona kosztownościami. Zaczął zbierać klejnoty do kapelusza, a wtedy usłyszał głos ducha gór "nie zapomnij o najważniejszym, nie zapomnij o miłości!". Chłopiec wystraszył się i uciekł, gubiąc przypięty do kapelusza kwiat. Od tej chwili był bogaty, jednak już nigdy nie zaznał miłości, bo dziewczyna o nim zapomniała. Dlatego też niezapominajka stała się symbolem zakochanych, których czeka rozstanie.

Dlaczego właśnie to niezapominajka ma swoje święto? Niewątpliwie wiąże się to z jej nazwą. Pamięć jest niezwykle ważna – nie tylko na co dzień, kiedy pozwala nam wykonywać obowiązki, ale pamięć o rzeczach szczególnych – rodzinnych tradycjach, o najbliższych, a przede wszystkim o otaczającym nas świecie. Niezapominajka powinna przypominać nam o setkach innych roślin, które teraz bardziej niż kiedykolwiek potrzebują naszej opieki. Pamiętajmy o tym, że bez naszej pomocy i troski roślinności będzie coraz mniej. Ważne są zarówno najmniejsze kwiaty, mchy, jak i wysokie i potężne drzewa. Każde z nich jest niezwykle ważne i piękne. Przecież nikt z nas nie chce żyć ciągle w betonowej klatce, jaką bywa miasto. Każdy z nas potrzebuje chwili oddechu na łonie przyrody, każdy z nas zachwyca się słodkim zapachem kwitnących roślin. Pamiętajmy, że bez nich nie byłoby życia.

Dzień Niezapominajki przypomina nam jak ważna jest przyroda i jak bardzo jej potrzebujemy. Dawniej roślinność miała dla nas ogromne znaczenie, dla wielu osób, które czerpią z dobrodziejstw rozmaitych ziół, nadal ma. Dbajmy o naszą przyrodę – nie tylko 15 maja, ale przez cały rok. Wtedy z pewnością nam się odwdzięczy.

Zdjęcia

Zgłoszenie o wsparcie Szczekają o pomoc Mini Farma Eko Klub Księga gości Adopcja realna Adopcja wirtualna Metamorfozy Galeria zdjęć Kwestarnia Paka dla zwierzaka Folwark zwierzęcy Sklep charytatywny Ślub z Centaurusem
Kontakt
Fundacja Centaurus
ul. Wałbrzyska nr 6-8
52-314 Wroclaw

kontakt@centaurus.org.pl
tel. 518 569 487 lub 518 569 488

PKO BP 15 1020 5226 0000 6002 0220 0350

Swift/Bic: BPKOPLPW
IBAN: PL15102052260000600202200350
Dla wpłat zza granicy i wpłat stałych (Raiffeisen Bank):
PL36 1750 1064 0000 0000 2257 6747 (wpłaty w PLN)
PL17 1750 1064 0000 0000 2257 6798 (wpłaty w EUR)
Jeśli chcesz zostać szybko poinformowany o wyniku akcji - podaj w tytule wpłaty dodatkowo swój nr telefonu. Zadzwonimy lub otrzymasz sms!